در آشمزی همراه شما همراهان عزیز هستیم با یک آموزش شیک و مجلسی به نام مرصع پلو. مرصع پلو نام غذایی است سنتی که بیشتر در مهمانی های مهم آماده میشود. مرصع پلو با فیله مرغ و خلال پسته و بادام و زرشک و همینطور خلال نارنج نیز تهیه می شود و به اصطلاح یک برنج پر آجیل است. همراه ما باشید با طرز تهیه مرصع پلو شیرازی با مرغ حلزونی به همراه نکات طلایی آن در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه مرصع پلو

سینه مرغ۱ عدد کامل
برنج۴ پیمانه
پیاز۱ عدد
زعفران دم کرده۱ فنجان
زرشک۱ فنجان
خلال پسته و بادام۱ فنجان
خلال نارنج۲ قاشق غذا خوری
شکر۱ قاشق غذا خوری
روغن نیمه جامد۱ قاشق غذا خوری
روغن مایعبه میزان لازم
آببه میزان لازم
نمک فلفل زردچوبه رزماریبه میزان لازم
گلابنصف استکان

طرز تهیه مرصع پلو با مرغ حلزونی

مرحله اول: برنج

برنج را شسته و به میزان ۶ لیوان آب بریزید و ۱ قاشق غذا خوری نمک و زمان دهید تا برنج کمی خیس بخورد. سپس برنج را بر روی حرارت گذاشته و روغن نیمه جامد را بریزید و روی شعله بالا قرار دهید تا آب برنج تمام شود و سپس برنج را دم گذاشته با حرارت کم به مدت ۱ ساعت دم بکشد.

مرحله دوم: مرغ

ابتدا سینه مرغ را باز کرده و به صورت برش های بلند و باریک برش بزنید و سپس به صورت حلزونی بپیچید. می توانید به مرغ ها خلال دندان بزنید تا باز نشود. سپس در ادویه های لازم بخوابانید تا مزه دار شود. در یک قابلمه پیاز را خرد کرده به همراه روغن مایع، روی حرارت متوسط بگذارید. تفت دهید تا پیاز کمی سرخ شود و مرغ آماده شده را به همراه پیاز ها اضافه کنید تا سرخ شود. مقدار ۱ لیوان آب و ۲ قاشق زعفران بریزید و زمان دهید تا ۳۰ دقیقه مرغ ها پخته شود.

مرحله سوم: آجیل مرصع پلو

در یک تابه کوچک زرشک را به همراه شکر و روغن بریزید و تفت دهید و بعد از ۳ دفعه هم زدن و یا ۳ دقیقه از روی حرارت بردارید. خلال بادام و پسته را هم به همراه کمی روغن و گلاب تفت دهید و حرارت دهید. خلال نارنج را در ۲ لیوان آب بریزید و بر روی حرارت بگذارید. به جوشیدن که افتاد آبکش کنید و دوباره مرحله را تکرار کنید تا تلخی اش گرفته شود و سپس آبکش کنید.

مرحله چهارم: سرو مرصع پلو

برنج را با کمی زعفران، زعفرانی کنید و بقیه برنج را در دیس بکشید. سپس با برنج زعفرانی و آجیل و مرغ های حلزونی شده تزئین کنید و نوش جان فرمائید.

طرز تهیه مرصع پلو

نکات طلایی پخت مرصع پلو شیرازی

  1. می توانید برای برنج ته دیگ نان و یا سیب زمینی استفاده کنید.
  2. می توانید سینه مرغ را بعد از پخت سرخ کنید.
  3. حتما خلال بادام و پسته را با گلاب خیس کنید و بعد تفت دهید.
  4. خلال نارنج را باید حتما تلخ آبش را بگیرید.
  5. می توانید از خلال پرتقال نیز استفاده کنید.
  6. در صورت وقت بیشتر برنج را زمان دهید تا خیس بخورد.
  7. در صورت دلخواه از کشمش پلوئی نیز استفاده کنید.
  8. برای تزئین می توانید از پیاز داغ استفاده کنید.
4/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: