خاگینه یکی از میان وعده های قدیمی و اصیل ما ایرانی ها می باشد که بسیار مقوی و مفید است. خاگینه در تبریز به اسم قیقاناخ نیز گفته می شود که معمولا در گذشته از خاگینه به عنوان میان وعده و یا دسر در مهمانی استفاده می شد. می توان از خاگینه به عنوان صبحانه برای کودکان نیز استفاده کرد. خاگینه را می توان هم در قالب و هم در ماهیتابه درست کرد. خاگینه انواع مختلفی دارد که ما امروز در آشمزی یکی از بهترین نوع خاگینه یعنی خاگینه مغزدار با گردو دارچین را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه خاگینه مغز دار با گردو و دارچین

تخم مرغ4 عدد
آرد4ق غذا خوری
ماست سفت شیرین4 ق غذا خوری
وانیلنوک ق چای خوری
بیکینگ پودر1 ق مربا خوری

مواد لازم برای تهیه مواد میانی خاگینه

مغز گردو خرد شده1.5 پیمانه
دارچین1 ق غذا خوری
پودر گل محمدی1 ق غذا خوری

مواد لازم برای تهیه شربت خاگینه

شکر1/4 پیمانه
عرق هل و گلاب1/4 پیمانه
زعفران4 ق غذاخوری
آب3/4 پیمانه

طرز تهیه خاگینه مغزدار با گردو و دارچین

مرحله اول ( درست کردن شربت خاگینه )


ابتدا شربت خاگینه را تهیه می کنیم آب و شکر را داخل یک قابلمه بریزید و شعله گاز را روشن کرده و روی حرارت ملایم تنظیم کرده قابلمه را روی حرارت می گذاریم و هم می زنیم، اجازه دهید ذرات شکر خوب حل بشه سپس گلاب و عرق هل و زعفران را اضافه کرده و هم بزنید و اجازه دهید شربت قوام بیاد. دقت کنید غلظت شربت خیلی مهم است اگه مثل عسل خیلی غلیظ باشه باعث شکرک زدن خاگینه میشه اگه هم خیلی رقیق باشه باعث خمیر شدن خاگینه میشه. وقتی شربت به غلظت مورد نظر رسید شعله گاز را خاموش کرده و اجازه دهید خنک شود در طول پخت شربت قلمو آغشته به آبلیمو کنار دستتون باشه مدام دور قابلمه را قلمو بکشید این کار مانع از شکرک زدن شربت خاگینه می شود.

مرحله دوم ( آماده سازی مواد خاگینه )

در یک ظرف تخم مرغ هارو شکسته و وانیل را اضافه کنید سپس با دور تند همزن بزنید تا کرمی رنگ بشه و حالت کشدار پیدا کنه سپس ماست و بکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و هم بزنید وقتی سطح ماست حباب ایجاد شد و بکینگ پودر فعال شد ترکیب ماست و بکینگ پودر را به مایه تخم مرغی اضافه کرده و هم بزنید در آخر ارد ۳بار الک کرده را به مایه تخم مرغی اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله سوم (پخت خاگینه )

کف تابه مورد نظر را با قلمو روغن بزنید و نیمی از مایه خاگینه را داخل تابه بریزید و در تابه را گذاشته تا کمی خودش و بگیره سپس ترکیب دارچین و گل و گردو خرد شده یا چهار مغز خرد شده را روی لایه نیم پز بریزید و کل مایه باقی مانده را روی لایه مغزدار بریزید طوری که کل سطح رو در بر بگیره سپس در تابه را همراه دم کنی روی تابه قرار دهید و اجازه دهید خاگینه بپزه وقتی یک طرفش سرخ شد برگردانده و طرف دیگر را سرخ کنید در آخر شربت سرد را روی خاگینه داغ بریزید و اجازه دهید کمی خاگینه در شربت بماند تا به خوردش بره هرچه شربت بیشتر نفوذ کند به داخلش شیرین تر میشود در آخر سطح خاگینه را با خلال پسته ،بادام،گل محمدی و … تزئین کنید. نوش جان

نکات و فوت و فن های خاگینه مغزدار با گردو و دارچین

  • می توان مواد خاگینه را داخل ظرف پیرکس ریخته و در فر بمدت 30 دقیقه با دمای 180 درجه بپزید.
  • بعد از پخت خاگینه را روی دستمال قرار بدهید تا روغن اضافی آن خارج شود.
  • حتما زمانی که خاگینه را اضافه می کنید شربت کاملا خنک شده باشه.
  • می توان از شیره انگور بجای شربت استفاده کرد.
  • برای اینکه پف خاگینه خوب باشه حتما آرد را سه بار الک کنید.
  • برای اینکه مواد میانی ته ظرف نرود زمانی اضافه شود که لایه اول خاگینه خودش را گرفته باشد در غیر این صورت مواد شل و مغز به ته تابه می رود.
  • شیرینی خاگینه بستگی به ذائقه شما دارد می توان کم یا زیادتر از مقدار گفته شده در دستور باشد.

4.5/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: