دلمه بادمجان یکی از انواع دلمه ها می باشد که بیشتر در ترکیه و تبریز تهیه می شود. که می دانید دلمه یکی از پیش غذاهای سنتی می باشد که از انواع صیفی جات تهیه می شود مانند دلمه ی بادمجان، دلمه ی فلفل دلمه، دلمه ی پیاز، دلمه ی سیب زمینی و دلمه ی گوجه فرنگی و همین طور از برگ درخت انگور که دلمه ی برگ مو گفته می شود و همچنین از برگ کلم که دلمه ی کلم برگ گفته می شود. مواد تشکیل دهنده داخل دلمه در تمامی دلمه ها یکسان است و به صورت پایه اصلی استفاده می شود. دلمه عضو جدا نشدنی از میز مجالس های ما ایرانی هاست و هر کدام از انواع دلمه طرفدار خاص خودش را دارد. امروز طرز تهیه دلمه بادمجان را با سس مخصوص را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه دلمه بادمجان ترکیه ای:

بادمجان دلمه ای1 کیلو
گوشت چرخ کرده500 گرم
پیاز درشت1 عدد
لپه1 پیمانه
برنج2 پیمانه
سبزی دلمه(جعفری، شنبلیله، ریحان، گشنیز) خشک یا تازه1 پیمانه
پنیر پارمزان200 گرم
نمک، فلفل، زردچوبه و ادویه مخصوص دلمهبه میزان لازم

مواد لازم برای تهیه سس دلمه ی بادمجان

پیاز1 عدد
رب گوجه2 قاشق غذاخوری
گوجه رسیده2 عدد
سیر1 حبه
نمک فلفل زردچوبهبه میزان لازم
روغن مایع و آببه میزان لازم

طرز تهیه دلمه بادمجان ساده و خوشمزه:

مرحله اول: آماده سازی بادمجان

بادمجان ها را کامل شسته و سر بادمجان را صاف بریده و نگه می داریم. در صورت تمایل پوست بادمجان را نمی گیریم برای زیبایی بیشتر اما اگر این روش را نمی پسندید می توانید پوست بادمجان را بگیرید، داخل بادمجان ها را به وسیله قاشق اسکوپ کوچک و یا قاشق چای خوری داخل بادمجان را به مقدار مناسب خالی می کنیم و نگه می داریم. به مقدار 1 ق غ نمک می زنیم به بادمجان ها و زمان می دهیم تا تلخ آب بادمجان گرفته شود.

مرحله دوم: آماده سازی برنج و لپه

ابتدا برنج و لپه را شسته و بعد در یک ظرف مناسب مقدار 4 پیمانه آب و 1 ق چ نمک برای برنج و در یک ظرف دیگر به مقدار 1 پیمانه آب برای لپه می ریزیم و زمان می دهیم تا کمی برنج و لپه خیس بخورند. بعد از کمی که گذشت ظرف برنج و لپه را روی شعله متوسط قرار می دهیم تا کمی بپزند و آبی که داخل ظرف است تمام شود. از روی حرارت برمیداریم و کنار می گذاریم. نیازی به دم کشیدن ندارد.

مرحله سوم: آماده سازی گوشت

در یک ظرف مناسب کمی روغن مایه ریخته و روی حرارت متوسط می گذاریم، سپس پیاز رنده شده را به داخل روغن اضافه می کنیم و تفت می دهیم. کمی که طلائی رنگ شد، گوشت را به پیاز سرخ کرده اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

مرحله چهارم: ترکیب کردن

سپس بادمجان هایی که از داخل بادمجان دلمه ای خالی کرده بودیم را به ترکیب گوشت و پیاز اضافه کرده و همه را با هم خوب تفت می دهیم و برنج و لپه که نیم پز کرده ایم را به باقی ترکیب دلمه اضافه می کنیم.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی

بعد از سرخ شدن ترکیبات دلمه برنج و لپه نیمه آماده را به همراه سبزی دلمه و تمام ادویه ی مورد نیاز را به دلمه اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم و همه ترکیب دلمه را تفت می دهیم تا خوب باهم مخلوط شوند. مواد دلمه بادمجان خوشمزه ما آماده است.

مرحله ششم: آماده سازی سس دلمه بادمجان

پیاز را رنده می کنیم و به همراه کمی روغن مایع به داخل ظرفی که می خواهیم دلمه های بادمجان را بچینیم ریخته و کمی تفت می دهیم تا سرخ شود، سپس رب گوجه و همینطور گوجه رنده شده را به همراه ادویه های مورد نیاز به پیاز سرخ کرده اضافه می کنیم وبه مقدار 2 لیوان آب اضافه کرده و زمان می دهیم تا سس جا بیوفتد.

مرحله هفتم: پایان کار

بادمجان دلمه ای را برداشته و به مقدار 1 ق غ از ترکیب آماده شده دلمه به داخل بادمجان می ریزیم و کمی از پنیر پارمزان را هم اضافه می کنیم، در صورت تمایل سر بادمجان را می گذاریم ولی اگر نمیپسندید می توانید اینکار را انجام ندهید. به همین ترتیب بادمجان ها را پر می کنیم و داخل ظرفی که سس را آماده کردیم می چینیم. سپس روی شعله گاز با حرارت متوسط به مدت 30-40 دقیقه زمان پخت در نظر می گیریم. می توانید از فر برای پخت هم استفاده کنید به اینصورت که یک کاسه یا قابلمه کوچک را پر آب می کنیم و در کف فر میگذاریم و ظرفی که دلمه بادمجان را در آن آماده کرده ایم را داخل فر در طبقه اول می گذاریم به مدت 30-40 دقیقه با حرارت150-200 درجه سانتی گراد زمان پخت می دهیم و بعد از اینکه دلمه ی بادمجان خوشمزه ما پخته شد در ظرف مورد نظر سرو می کنیم.

نکات مهم و فوت و فن های دلمه ی بادمجان

  1. به جای بادمجان دلمه ای از هر کدام صیفی جات که گفته شد و یا برگ، می توانید استفاده کنید.
  2. در هنگام جدا کردن داخل بادمجان دقت کنید که لبه بادمجان پاره نشود.
  3. دلمه های بادمجان را که داخل ظرف سس چیدید باید تا نیمه دلمه را بگیرید، در صورت نیاز کمی آب اضافه کنید.
  4. در صورت تمایل می توانید از گوجه سبز و همین طور غوره تازه در سس دلمه نیز استفاده کنید.
  5. برنج نیازی به دم کشیدن ندارد.
3.3/5 - (18 امتیاز)