همیشه برای آماده سازی سور و سات مهمانی به دنبال این هستیم تا با چه غذاها و پیش غذاهایی از مهمان ها پذیرایی کنیم؟ آشمزی برای شما عزیزان انواع دلمه ها را پیشنهاد دارد که برای پذیرائی بسیار عالی هستند. از بین دلمه ها آشمزی دستور تهیه دلمه ی کاهو را برای شما عزیزان آماده کرده است تا یک دلمه ی جدید را برای پذیرایی آماده کنید و همه را شگفت زده کنید. زیرا معمولا دلمه ها را با برگ کلم و یا برگ انگور و پیاز و … آماده می کنند و تا به حال در مهمانی ها دلمه برگ کاهو دیده نشده است. بنابراین در آشمزی همراه ما باشید برای دستور تهیه دلمه برگ کاهو.

مواد لازم برای دلمه برگ کاهو

کاهو۱ عدد
پیاز۲ عدد
گوشت چرخ کرده۳۰۰ گرم
برنج۱ لیوان
لپه۱ لیوان
سبزی دلمه (گشنیز جعفری ریحون ترخون)۵۰۰ گرم
غوره و گوجه سبز۱ پیاله
نمک فلفل سیاه زردچوبهبه میزان لازم
آب و روغن مایعبه میزان لازم
رب گوجه فرنگی۲ قاشق غذا خوری

طرز تهیه دلمه برگ کاهو

مرحله اول: برنج و لپه

برنج و لپه را خیس کنید و ۳ ساعت زمان دهید تا خیس بخورد سپس به همراه کمی نمک و روغن برنج و لپه را بپزید و وقتی آبشان تمام شد آبکش کنید.

مرحله دوم: سبزی دلمه

از سبزی های معطر برای سبزی دلمه استفاده کنید و البته به جز نعنا، نعنا به دلیل عطر زیادی که دارد عطرش بر روی دیگر سبزی ها قالب می شود و فقط می توانید برای تزئین از نعنا استفاده کنید. سبزی دلمه را پاک کرده و چند مرتبه آبکشی نمائید و سپس خرد کنید.

مرحله سوم: مواد میانی

در ماهی تابه ۱ عدد پیاز را خرد کرده و روغن بریزید و سپس تابه را روی حرارت بگذارید و تفت دهید تا پیاز سرخ شود. گوشت چرخ کرده را به همراه ادویه ها اضافه کنید و تفت دهید. در آخر برنج و لپه نیم پز شده را به همراه سبزی دلمه آماده شده به مواد میانی دلمه اضافه کنید و سپس از روی حرارت بردارید.

طرز تهیه دلمه برگ کاهو

مرحله چهارم: کاهو

کاهو را برگ برگ کنید و بشوئید. سپس قسمت های سفید کاهو را جدا کرده و فقط از قسمت سبز رنگ و برگ کاهو استفاده کنید. بعد از شستشو و جدا سازی کاهو، یک قابلمه را تا نیمه آب پر کنید و نمک بریزید و سپس روی حرارت گذاشته تا به جوش آید. سپس برای چند لحظه کاهو را در آب جوش بریزید و سپس آبکش کنید. این کار باعث میشود کاهو نرم شود و راحت تر پیچیده شود.

مرحله پنجم: سس دلمه

۱ عدد پیاز را در قابلمه بریزید و سپس روغن اضافه کنید. روی حرارت گذاشته و تفت دهید تا پیاز کمی سرخ شود. رب گوجه را به همراه ادویه ها اضافه کنید و سپس به مقدار ۲ لیوان آب به سس اضافه کنید و زمان دهید تا سس به جوش آید.

مرحله ششم: دلمه برگ کاهو

برگ کاهو را در دست و یا روی میز کار گذاشته و ۱ قاشق از مواد میانی بریزید. سپس به صورت بقچه ای کاهو را بپیچید و جمع کنید. به این ترتیب همه ی دلمه کاهو ها را آماده کنید و در سس دلمه بچینید و لا به لا غوره و گوجه سبز بریزید.

مرحله هفتم: پخت دلمه

در صورت نیاز اگر آب سس کم بود به میزانی که کمی روی دلمه ها را بگیرد آب اضافه کنید. سپس درب قابلمه را گذاشته و زمان دهید به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه زمان پخت زمان دهید.

مرحله هشتم: سرو دلمه کاهو

در آخر دلمه های برگ کاهو را در ظرف مورد نظر سرو کنید و در کنارش غوره و گوجه سبز های پخته شده را بریزید و نوش جان فرمائید.

نکات خوشمزه کننده در تهیه دلمه برگ کاهو

  1. برای آماده سازی دلمه برگ کاهو می توانید از چاشنی آبلیمو و آبغوره به جای گوجه سبز و غوره استفاده کنید.
  2. می توانید در تهیه انواع دلمه از این مواد میانی استفاده کنید.
  3. برای زیبایی بیشتر می توانید انواع دلمه را به مقدار کم تهیه کنید و در کنار یکدیگر بچینید.
  4. می توانید در تهیه دلمه برگ کاهو از مقداری پنیر نیز استفاده کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: