شیرینی دانمارکی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و پر طرفداری است که همه افراد آن را برای یک بار که شده میل کرده اند محبوبیت این شیرینی به حدی می باشد که در بیشتر مراسم و میهمانی ها از شیرینی دانمارکی برای پذیرایی استفاده می شود. این شیرینی اصالتی مربوط به دانمارک دارد و برای اولین بار در سال 1850 در دانمارک تهیه شده است. امروز قصد داریم تا طرز تهیه شیرینی دانمارکی خانگی با پیمانه به روش بازاری را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه شهد شیرینی دانمارکی:

شکر1/3 پیمانه
آب1/3 پیمانه
زعفران دم شده1 قاشق غذا خوری

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه کرم شیرینی دانمارکی:

آرد3 قاشق غذا خوری
شکر1/3 پیمانه
آب1/3 پیمانه
وانیل1/4 قاشق چایخوری

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه نان شیرینی دانمارکی:

آرد2/5 پیمانه
تخم مرغ1 عدد
روغن مایع1/3 پیمانه
شکر3 قاشق غذا خوری
شیر1/3 پیمانه
خمیر مایه1 قاشق غذا خوری
وانیل1/4 قاشق چایخوری
زعفران دم شده1 قاشق غذا خوری
کنجدبه میزان لازم
زرده تخم مرغ برای رومال1 عدد

طرز تهیه شیرینی دانمارکی خانگی به روش بازاری:

مرحله اول آماده سازی شهد:

ابتدا شکر و آب را داخل شیر جوشی ریخته و روی حرارت می گذاریم و مدام مخلوط می کنیم تا شکر کاملا در آب حل شود و به جوش آید در این مرحله زعفران را افزوده و شهد را از روی حرارت برمی داریم.

مرحله دوم آماده سازی کرم میانی:

ابتدا شکر و آب را به شیر گرم افزوده و روی حرارت قرار می دهیم تا شکر کاملا حل شود سپس آرد را به تدریج افزوده و با همزن دستی خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شود در نهایت وانیل را هم می افزاییم زمانی که کرم به غلظت ماست چکیده رسید آن را از روی حرارت برمی داریم.

مرحله سوم آماده سازی شیرینی دانمارکی:

برای تهیه خمیر ابتدا پودر خمیر مایع فوری را با شیر ولرم و 1 قاشق غذا خوری شکر مخلوط می کنیم و در دمای محیط قرار می دهیم تا کاملا پف کند.

مرحله دوم آماده سازی تخم مرغ:

حالا تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل داخل ظرفی جا دار ریخته و با همزن خوب مخلوط می کنیم بعد خمیر مایه آماده شده را به مواد می افزاییم و دوباره مواد را با هم مخلوط می کنیم.

مرحله سوم افزودن آرد:

حالا آرد الک شده را به تدریج افزوده ابتدا با لیسک و زمانیکه خمیر جمع شد با دست ورز می دهیم تا یکدست شود. حالا خمیر را داخل کاسه گذاشته و در دمای محیط استراحت می دهیم تا کاملا حجم مواد دو برابر شود.

مرحله چهارم شکل دادن به خمیر:

بعد از استراحت خمیر میز کار را آرد پاشی می کنیم و خمیر را به قطر 0.5 سانتی متر به شکل مستطیل روی میز کار باز می کنیم. حالا کرم آماده شده را داخل قیفی ریخته و یک ردیف روی خمیر از کرم می ریزیم و خمیر را از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم.

مرحله پنجم برش دادن و استراحت دوم خمیر:

حالا خمیر ها را به اندازه های 1 تا 2 سانتی متری بنا به سلیقه برش دهید و داخل سینی فر چرب شده بچینید روی شیرینی ها را پارچه تمیزی انداخته و به مدت 30 دقیقه خمیر را استراحت دهید.

مرحله ششم زدن مواد رومال:

بعد از گذشت استراحت دوم روی شیرینی ها را با مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران مخلوط شده رومال می زنیم و در نهایت کنجد می پاشیم حالا شیرینی دانمارکی آماده پخت است.

مرحله هفتم پخت شیرینی دانمارکی:

شیرینی ها را داخل فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه می پزیم و بعد از خارج کردن از فر زمان می دهیم تا خنک شود سپس با قلموی آشپزی از شهد آماده شده روی شیرینی ها زده و داخل ظرف سرو می چینیم. نوش جانتان

نکات و فوت و فن تهیه شیرینی دانمارکی بازاری:

  1. می توانید پودر پسته و یا خلال بادام را جایگزین کنجد کنید.
  2. برای تهیه کرم مدام مواد را مخلوط کنید و پخت با حرارت ملایم انجام شود.
  3. در نهایت پخت، بهتر است چند دقیقه گریل فر را روشن کنید تا روی شیرینی هم طلایی شود.
4.4/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: