کیک شیفون از دسته کیک های اسفنجی می باشد ولی با بافت نرم تر و اسفنجی تر. تفاوت کیک اسفنجی با کیک شیفون در تعداد تخم مرغ هایشان است. معمولا در کیک اسفنجی هر ۲ لیوان آرد ۳ عدد تخم مرغ است ولی در کیک شیفون در هر ۲ لیوان آرد ۶ عدد تخم مرغ استفاده میشود. کیک شیفون مانند کیکی اسفنجی آماده میشود ولی این بار آشمزی قصد دارد تا در قالب کمربندی آن را آماده کند تا به راحتی به فرم گرد و ایستاده ی بلند آماده شود تا در آخر برای خامه کشی آماده باشد. آموزش کیک اسفنجی بارها در آشمزی داده شده و این بار نیز جهت یادآوری می باشد. بنابراین همراه ما باشید برای تهیه کیک شیفون ساده قنادی در قالب کمربندی در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه کیک شیفون ساده

آرد سفید۲ لیوان
تخم مرغ۶ عدد
شکرا لیوان
شیر۱ لیوان
روغن مایع۱ فنجان
وانیل۱ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه و دستور پخت کیک شیفون ساده

مرحله اول: تخم مرغ

تخم مرغ ها را زرده و سفیده اش را جدا کرده و سفیده ها را همراه با وانیل و نصف لیوان شکر با همزن برقی هم بزنید و فرم دهید. سپس در یخچال قرار دهید. زرده ها را به همراه شکر هم زده تا کشدار شود.

مرحله دوم: شیر و روغن مایع

شیر و روغن مایع را یکی یکی در زرده ها اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: آرد و بکینگ پودر

قبل از شروع به این مرحله فر را با حرارت ۱۵۰ درجه روشن کرده و سپس آرد و بیکینگ پورد را ۳ مرتبه با هم الک کرده و در آخر کم کم به زرده ها اضافه کنید و با قاشق و یا لیسک مواد را هم بزنید. سفیده فرم گرفته را در آخر به مواد کیک شیفون اضافه کرده و همه را با هم هم بزنید.

مرحله چهارم: پخت کیک شیفون

داخل قالب کمربندی را چرب کرده و سپس آرد پاشی کنید و مواد کیک شیفون را به داخل قالب برگردانید و سپس قالب را در فر بگذارید تا کیک شیفون به مدت ۴۰ دقیقه بپزد.

مرحله پنجم: سرو کیک شیفون

در آخر به راحتی کمربند قالب را آزاد کرده و کیک شیفون پخته شده را از قالب جدا کنید و در ظرف مورد نظر سرو کنید و به دلخواه یا خامه کشی نمائید و یا با شهد کیک را شربتی کرده و با پودر نارگیل و یا پورد پسته و … تزئین نمائید و نوش جان فرمائید.

نکات کلیدی در تهیه کیک شیفون ساده

  1. قالب را مانند دیگر قالب ها باید چرب کرده و آرد پاشی کنید و یا از کاغذ روغنی استفاده کنید.
  2. کیک شیفون را می توانید به صورت راه راه نیز آماده کنید.
  3. می توانید کیک شیفون را با پودر کاکائو نیز آماده کنید.
  4. مانند دیگر کیک ها می توانید از میوه ها در کیک استفاده کنید.
  5. می توانید از مغز بادام و پسته و گردو نیز در کیک شیفون آماده کنید.

4.3/5 - (21 امتیاز)

دسته بندی شده در: