نخود پلو یکی از غذاهای نوبرانه فصل بهار است که با آمدن نخود تازه تهیه می شود. این غذای گیاهی خوشمزه و سالم بسیار مناسب گیاه خواران عزیز می باشد و هم اینکه می توان آن را در کنار کوفته ریزه، مرغ، گوشت و یا ماهیچه پخته و سرو کرد. نخود پلو جایگزین خوبی برای باقالی پلو است برای افرادی که ممنوعیت مصرف باقالی را دارند. نخود پلو را به دو روش تهیه می کنند، هم به شکل شوید باقالی پلو و هم به شکل استانبولی به همراه گوجه. امروز در این پست طرز تهیه نخود پلو با شوید را به شما آموزش می دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد مورد نیاز برای تهیه نخود پلو:

نخود فرنگی1 پیمانه
برنج3 پیمانه
شوید ساطوری شده1 پیمانه
سیر2 حبه
زعفران دم شده3 قاشق غذا خوری
کره یا روغن جامد50 گرم
نمکبه میزان لازم

طرز تهیه نخود پلو با شوید و مرغ و یا گوشت:

مرحله اول آماده سازی برنج:

ابتدا برنج را شسته و به مدت 2 ساعت خیس می کنیم زمانیکه تمام دانه های برنج رنگی گچی گرفتند برنج آماده پخت است.

مرحله دوم آبکش کردن برنج:

ابتدا داخل قابلمه مناسبی را آب و نمک ریخته اجازه دهید تا به جوش آید سپس برنج را به آب در حال جوش بیفزایید. زمان مناسب برای آبکش برنج زمانی است که برنج به همراه جوشیدن به سطح آب بیاید حالا نخود را به برنج اضافه کرده و بعد از گذشت چند لحظه برنج را آبکش می کنیم و روی برنج آب ولرم بریزید.

مرحله سوم دم کردن برنج:

ته قابلمه را کمی چرب کرده و سیب زمینی بچینید و برنج و نخود آبکش شده را به آرامی داخل قابلمه بریزید درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید تا بخار کند.

مرحله چهارم افزودن کره:

کره را داخل شیر داغ کن ریخته و اجازه دهید تا ذوب شود حالا زعفران دم شده را به کره افزوده و از روی حرارت بردارید و روی برنج در حال دم شدن بدهید. حدود 45 تا 50 دقیقه زمان دهید تا برنج دم شده بعد سرو و نوش جان کنید. شما می توانید در کنار این غذا مرغ و یا گوشت پخته و همراه با نخود پلو میل کنید.

نکات و فوت و فن تهیه نخود پلو مجلسی:

  1. شوید خشک را می توانید جایگزین شوید تازه کنید.
  2. روغن جامد زعفرانی را می توانید جایگزین روغن داغ کنید.
  3. این برنج را به صورت کته هم می توانید تهیه کنید زمانیکه آب برنج جمع شد نخود و روغن را افزوده و دم بگذارید.
3.9/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: