آلبالو پلو یکی از غذاهای اصیل و سنتی ایرانی است که بیشتر در مراسمات خاص طبخ می شود. آلبالو پلو را با آلبالوی نوبرانه فصل تابستان تهیه می کنند و بهتر است برای حفظ رنگ زیبای آلبالو آن را در ظرف لعابی و یا پیرکس بپزیم. مقدار شیرینی این غذا کاملا بنا به ذائقه افراد تعیین می شود. امروز طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده را به شما آموزش می دهیم تا در فصل زیبای تابستان این غذای خوشمزه را تهیه و نوش جان کنید پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای آلبالو پلو:

آلبالو بدون هسته500 گرم
برنج1 کیلو گرم
گوشت چرخ شده500 گرم
شکر500 گرم
پیاز متوسط2 عدد
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفلبه میزان لازم
زعفرانبه میزان لازم
کره50 گرم
خلال پسته و بادامبه میزان لازم

طرز تهیه آلبالو پلو مجلسی با گوشت چرخ کرده:

مرحله اول آماده سازی کوفته ریزه:

ابتدا پیاز را پوست گرفته و رنده ریز می کنیم حالا آب اضافی پیاز را جدا کرده و گوشت را به همراه نمک، فلفل و کمی زعفران به پیاز افزوده و آنقدر ورز می دهیم تا گوشت بافت منسجمی پیدا کند. حالا از گوشت آماده شده به اندازه فندق های ریز جدا کرده و گرد می کنیم و داخل یک سینی می چینیم. داخل تابه ای روغن ریخته روی حرارت می گذاریم و کوفته ریزه ها را با روغن تفت می دهیم تا طلایی رنگ شوند.

مرحله دوم آماده سازی آلبالو:

ابتدا آلبالو ها را شسته و هسته آلبالو ها را جدا می کنیم و داخل یک ظرف لعابی به صورت لایه ای از شکر و آلبالو می ریزیم حالا به مدت 8 تا 10 ساعت داخل یخچال قرار می دهیم تا آب بیندازد. حالا آلبالو ها را روی حرارت می گذاریم و اجازه می دهیم به مدت 30 دقیقه بجوشد. حالا آلبالو ها را از داخل آب خارج کرده و اجازه دهید تا شربت بجوشد تا به قوام برسد.

مرحله سوم آماده سازی برنج:

برنج را پاک کرده و می شوییم و به مدت 2 ساعت خیس می کنیم. حالا داخل قابلمه مناسبی آب ریخته و روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید. حالا آب برنج خیس خورده را جدا کرده و برنج را داخل آب جوش می ریزیم و بعد از اینکه برنج ها به سطح آب جوش آمدند برنج را آبکش می کنیم و روی آن آب ولرم می ریزیم.

مرحله چهارم دم گذاشتن آلبالو پلو:

حالا ته قابلمه مناسبی را کمی روغن ریخته و ته دیگ دلخواهتان را ته قابلمه بچینید. حالا به صورت لایه به لایه از برنج و آلبالو پخته شده داخل قابلمه ریخته تا مواد کاملا تمام شود. حالا برنج را به مدت حدودا 60 دقیقه دم بگذارید.

مرحله پنجم سرو کردن آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده:

حالا که برنج کاملا دم شده کره را ذوب کرده به همراه شربت آلبالو را قبل از سرو غذا روی برنج دهید تا دانه های برنج کاملا دان و لذیذ تر شوند. برنج را داخل ظرف مناسبی ریخته و با کوفته ریزه و خلال پسته و بادام تزئین و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده:

  1. آلبالو ها را بیشتر از زمان گفته شده نپزید.
  2. می توانید مقداری از کوفته ریزه ها را در میان برنج دم بگذارید.
  3. خلال پسته بادام را برای طعمی بهتر داخل کمی کره تفت دهید.
  4. برای سرو حتما از برنج زعفرانی استفاده کنید هم برای طعم و هم زیبایی.
  5. آلبالو پلو را در کنار برنج زعفرانی هم می توانید سرو کنید.
4.7/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: