برنجک یک خوراکی تهیه شده از برنج است که مانند عدس برشته و شاهدانه از تنقلات مخصوص شب چله و دورهمی می باشد. برنجک را هم در گیلان و هم در مازندران تهیه می کنند که دارای تفاوت هایی است. برنجک یه خوراکی رژیمی و مقوی است که می تواند به عنوان تغذیه کوکان هم مورد استفاده قرار گیرد. این خوراکی خوشمزه را باید با برنج ایرانی تهیه کرد تا طعم بهتری داشته باشد. امروز طرز تهیه برنجک گیلانی را به شما آموزش می دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد مورد نیاز جهت تهیه برنجک گیلانی:

برنج1 پیمانه
نمک500 گرم

طرز تهیه برنجک نمکی خانگی مرحله به مرحله:

مرحله اول آماده سازی برنج:

ابتدا برنج را شسته و به همراه نمک برای 4 ساعت خیس کنید تا تمام دانه های برنج خیس بخورند.

مرحله دوم آبکش کردن برنج:

داخل قابلمه بزرگی را از آب ریخته و رو ی حرارت قرار دهید زمانی که آب جوش آمد آب برنج خیس خورده را خالی کرده و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید زمان دهید تا برنج ها به سطح آب در حال جوش بیایید. حالا زمانی است که باید برنج را داخل آبکش ریخته و روی آن آب ولرم بریزید و اجازه دهیم تا آب اضافی آن خارج شود.

مرحله سوم خشک کردن برنج:

برنج آبکش شده را روی پارچه تمیزی ریخته تا آب برنج خشک شود. حالا برنج را روی شوفاز یا بخاری قرار دهید تا دانه های برنج کاملا خشک شوند.

مرحله چهارم بو دادن برنجک ها:

حالا نمک را داخل تابه ای گود ریخته و اجازه دهید تا کاملا داغ شود حالا که خوب داغ شد برنج ها را به نمک افزوده و مداوم مخلوط کنید تا برنجک ها پف کرده و آماده شوند. زمانی که تمام برنج ها پف کردند برنج و نمک را الکی عبور داده تا نمک از برنجک ها جدا شود حالا برنجک ها نوش جان کنید.

نکات و فوت و فت تهیه برنجک با برنج پخته شده:

  1. می توانید برنجک ها را داخل روغن غوطه ور سرخ کنید تا پف کنند، که حالتی غیر رژیمی دارد.
  2. برای کودکان می توانید برنج ها را به رنگ های خوراکی آغشته کرده تا زیبا تر شوند.
  3. برنج یک میان وعده مناسب برای کودکان است.
  4. بهتر است از برنج ایرانی استفاده کنید.
4.3/5 - (11 امتیاز)

دسته بندی شده در: