لوبیا پلو یک غذای خوشمزه و پر طرفدار ایرانی است که عطر و طعم آن هوش از سر هر ایرانی می برد و کمتر کسی است که این غذا را دوست نداشته باشد. لوبیا پلو را به شکل مجلسی با گوشت خورشتی و یا ماهیچه طبخ می کنند ولی روشی دیگر هم وجود دارد که این غذا را با زمان کمتر و با گوشت چرخ شده تهیه می کنند لوبیا پلو غذایی مغذی است که شامل سبزیجات، پروتئین و نشاسته می باشد. امروز در این مقاله طرز تهیه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده خوشمزه را به شما آموزش می دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده:

برنج2 پیمانه
لوبیا سبز1 پیمانه
گوشت چرخ شده مخلوط گوسفند و گوساله200 گرم
پیاز1 عدد
رب گوجه فرنگی3 قاشق غذا خوری
زعفران دم شده2 قاشق غذا خوری
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم
پودر دارچین، پودر هلبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
سیب زمینی2 عدد

طرز تهیه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده خوشمزه:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

ابتدا لوبیا ها را پاک کرده و به اندازه دلخواه برش می دهیم و بعد لوبیا ها را داخل قابلمه ای که حاوی آب در حال جوش و نمک می باشد می ریزیم و به مدت 10 دقیقه می پزیم بعد آبکشی کرده و روی آن آب خنک می ریزیم. سیب زمینی ها را پوست کنده ورقه می کنیم و داخل آب خنک می گذاریم. برنج را پاک کرده می شوییم و به همراه آب و نمک به مدت 2 ساعت خیس می کنیم. پیاز را پوست کنده و به شکل خلالی برش می دهیم و آماده می گذاریم.

مرحله دوم آماده سازی سس گوشتی:

ابتدا تابه مناسبی را روی حرارت گذاشته و داخل آن روغن می ریزیم و پیاز را داخل روغن خوب تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود حالا گوشت چرخ شده را به همراه نمک، فلفل و زردچوبه به پیاز افزوده و تفت می دهیم تا عطر خوش مواد بلند شود حالا رب را به سس افزوده خوب تفت می دهیم تا رنگ رب آزاد شود. در نهایت لوبیا را به همراه 1 استکان آب به سس می افزاییم و اجازه می دهیم تا مواد پخته آب آن بخار شود و به روغن بیفتد.

مرحله سوم آماده سازی برنج:

قابلمه نسبتا بزرگی را روی حرارت گذاشته و داخل آن آب و نمک می ریزیم زمانیکه به جوش آمد برنج خیس خورده را به آب در حال جوش می افزاییم و زمانیکه برنج به سطح آب در حال جوش آمد برنج را آبکش می کنیم و روی برنج آب ولرم می ریزیم.

مرحله چهارم تهیه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده:

داخل قابلمه مناسبی را روغن ریخته و سیب زمینی هایی را که آماده کرده بودیم ته قابلمه می چینیم نمک می زنیم و حالا یک لایه برنج روی سیب زمینی ها ریخته و روی آن پودر هل و پودر دارچین می پاچیم بعد یک لایه سس گوشت ریخته و تا زمانیکه مواد به اتمام برسد این مراحل را تکرار می کنیم در نهایت دم کنی گذاشته و برنج را دم می گذاریم. برنج که بخار کرد 3 قاشق غذا خوری روغن را داغ می کنیم زعفران را به آن می افزاییم و روی برنج می ریزیم.

مرحله پنجم سرو لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده:

لوبیا پلو تقریبا بعد از 45 دقیقه کاملا دم کشیده است داخل ظرف زیبایی کشیده و به همراه سالاد شیرازی و ترشی سرو و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه لوبیا پلو با گوشت چرخ کرده:

  1. این غذا را با سویا هم دقیقا به همین روش می توانید تهیه کنید.
  2. اگر 1/3 از میزان برنج شما دودی باشد بسیار خوش عطر و طعم می شود.
  3. می توانید 50 گرم کره را جایگزین روغن روی برنج کنید.
  4. در صورت تمایل از 2 پیمانه پوره گوجه فرنگی به جای رب استفاده کنید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: