در آشمزی همراه شما عزیزان هستیم با یک آش محلی از محله گناباد مشهد. آش لخشک نوعی آش است که به جای رشته ی آشی در آن نوعی رشته استفاده میشود که لخشک نامیده میشود. لخشک را به صورت دستی و خانگی تهیه می کنند و در آش استفاده میکنند. آش لخشک مانند دیگر آش ها می باشد با این تفاوت که از رشته لخشک تهیه میشود. اگر شما هم طرفدار غذاهای محلی هستید همراه ما باشید برای طرز تهیه آش لخشک مشهدی در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه آش لخشک

آرد سفید۱ لیوان
تخم مرغ۱ عدد
نمک۱ قاشق چایخوری
آببه میزان لازم
روغن مایعبه میزان لازم
پیاز۲ عدد
نخود۱ لیوان
لوبیا۱ لیوان
عدس۱ لیوان
سبزی آش۵۰۰ گرم
نعنا خشک۲ قاشق غذا خوری
سیر۱ بوته
نمک فلفل سیاه زردچوبهبه میزان لازم

دستور تهیه آش لخشک

مرحله اول: لخشک

آرد را به همراه نمک الک کرده و سپس با تخم مرغ و چند قاشق آب خمیر را آماده کنید. سپس به مدت ۱ ساعت استراحت دهید. پس از آن خمیر را روی سطح آرد پاشی شده قرار دهید و با وردنه باز کنید و سپس به صورت رشته های پهن برش دهید و در آرد و هوای آزاد قرار دهید تا رشته ها خشک شود یا با استفاده از خشک کن و یا فر این کار را انجام دهید. رشته لخشک ها را به صورت رشته ی آشی خرد کرده و به قسمت های کوچک تقسیم کنید.

مرحله دوم: حبوبات

حبوبات را کافی است با ۲ لیوان آب خیس کنید و زمان دهید تا ۱ روز در آب بماند و هر نصف روز آب حبوبات را عوض کنید تا نفخشان گرفته شود. سپس در قابلمه ریخته و به میزان ۵ لیوان آب بریزید و نمک و روغن اضافه کنید. روی حرارت گذاشته و ۱ ساعت و نیم زمان در نظر بگیرید تا حبوبات بجوشد.

مرحله سوم: سبزی آش

مقداری که برای سبزی آش گفته شده است پاک نکرده می باشد تا بتوانید به راحتی اندازه گیری کنید و در آخر به مشکل برنخورید. سبزی را پاک کرده و سپس چند مرتبه در آب خیس کنید و آبکشی نمائید و سپس خرد کنید. بعد از اینکه ۱ ساعت و نیم تا ۲ ساعت از پخت حبوبات گذشت سبزی آش را به حبوبات اضافه کنید.

مرحله چهارم: تزئینات

پیاز و سیر و نعنا خشک برای تزئین و داخل آش می باشد. نعنا را در روغن داغ ریخته و روی حرارت کمی تفت بدهید و سپس از روی حرارت بردارید. سیر را نیز به همین صورت در روغن داغ بریزید و سپس تفت دهید و از روی حرارت بردارید. پیاز را نیز در روغن سرخ کنید و سپس برای خوشرنگ شدنش از زردچوبه استفاده کنید.

مرحله پنجم: آش لخشک

در آخر رشته های لخشک و ادویه های لازم و همینطور پیاز سرخ کرده و نعنا داغ را در آش لخشک اضافه کرده و هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شود و سپس به مدت ۳۰ دقیقه زمان بدهید تا رشته در آش بپزد و لعاب کند.

مرحله ششم: سرو آش لخشک

در آخر بعد از ۳ ساعت تا ۳ ساعت و نیم آش لخشک نیز آماده سرو می باشد و می توانید در ظرف مورد نظر سرو کنید و با سیر داغ و نعنا داغ تزئین کرده و سپس داغ نوش جان فرمائید.

نکات طلایی در تهیه آش لخشک

  1. طرز تهیه آش لخشک بسیار راحت می باشد و نکته خاصی ندارد.
  2. در تهیه رشته لخشک فقط کافی است تا آب را کم کم اضافه کنید تا خمیر بدست آید.
  3. رشته لخشک باید خشک شود و برای این کار از هوای آزاد استفاده کنید و یا از فر کمک بگیرید.
  4. در تهیه آش لخشک از سبزی آشی که تشکیل شده از سبزی های معطر می باشد استفاده میشود.
  5. می توانید آش لخشک را پر حبوبات و یا کم حبوبات نیز آماده کنید.
4/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: