عدسی به عنوان صبحانه و یا یک شام سبک و رژیمی استفاده می شود. عدس به دلیل اینکه ویتامین آهن زیادی دارد، بسیار مقوی برای کسانی است که با کمبود آهن مواجه هستند. عدسی باعث افزایش هوش و حافظه می شود به همین جهت به مادران توصیه می شود در فصل امتحانات فرزندان حتما از عدسی در وعده صبحانه استفاده کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه عدسی بازاری خوشمزه و لعابدار را به شما آموزش میدهیم با ما همراه باشید.

موادلازم برای تهیه عدسی بازاری

عدس500 گرم
کره100 گرم
پیاز داغ100 گرم
آب نارنج2 قاشق غذا خوری
رب گوجه فرنگی1 قاشق غذا خوری
آب5 لیوان
آرد1 قاشق غذا خوری
گلپربرای تزئین
روغن مایعبه میزان لازم
نمک و فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه عدسی بازاری خوشمزه و لعابدار

مرحله اول: آماده سازی عدس

عدس را پاک می کنیم، در یک ظرف گود میریزیم و میشوریم و به مقدار مناسب بر روی عدس آب میریزیم. به مدت یک شب زمان می دهیم تا عدس خیس بخورد. در این فاصله زمانی آب عدس را یکی دو بار عوض می کنیم.

مرحله دوم: پیاز

پیاز را به شکل نگینی خورد کرده و به مقدار مناسبی روغن مایه در ظرف مورد نظر ریخته، روی حرارت متوسط تفت می دهیم تا طلایی رنگ شود. کمی نمک و زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم.

مرحله سوم: رب گوجه فرنگی و آرد

پیاز داغ که آماده شد رب را اضافه می کنیم کمی تفت داده و سپس آرد را به ترکیب رب گوجه فرنگی و پیاز اضافه می کنیم. تفت می دهیم تا ترکیب یکدستی آماده شود. از روی حرارت برمیداریم و کنار می گذاریم.

مرحله چهارم: پختن عدسی بازاری

در یک قابلمه مناسب عدس را میریزیم و آب را به عدس اضافه می کنیم. زمان می دهیم تا به مدت 30 دقیقه بپزد. بعد از پخت ترکیب آماده شده پیاز و رب گوجه به همراه آرد را به عدسی اضافه می کنیم و ادویه های لازم را در این مرحله به مقدار لازم استفاده می کنیم. 30 دقیقه دیگر زمان می دهیم تا با حرارت کم پخت عدسی کامل شود.

مرحله پنجم: پایان کار

پخت عدسی که تمام شد کمی با گوشکوب دستی عدسی را می کوبیم البته در صورت تمایل. سپس کره و آب نارنج را به قابلمه اضافه می کنیم و در ظرف مورد نظر سرو می کنیم و با گلپر و یا هر تزئینی که مورد سلیقه شما می باشد تزئین می کنیم.

طرز تهیه عدسی بازاری

نکات مهم در تهیه پخت عدسی بازاری

  1. حتما باید عدس خیس بخورد. اگر فرصت کافی برای این کار نبود چند بار به مدت زمان 10 دقیقه در آب در حال جوش عدس را میپزیم و آب عدس را عوض می کنیم.
  2. پیاز داغ را می توان آماده تهیه کرد و یا اینکه خودتان تهیه کنید.
  3. آرد به این منظور در عدسی استفاده می شود که کمی قوام بدهد.
  4. اگر آب نارنج در دسترس نبود، می توانید آب لیمو را جایگزین کنید.
4.2/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: